يكشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | Sunday 3 December 2023
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

نوآوری در عایق ساختمان سازی توسط پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی؛

ساخت كامپوزيت شيشه سراميك ميكا دار به عنوان بلوك عايق ساختماني

mercكامپوزيت شيشه سراميكي با استفاده از ميكاي منطقه اروميه به روش مايكروويو، به عنوان بلوك عايق ساختماني توسط دکتر آیدا فائقی نیا عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی سینتز و این کامپوزیت ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر فائقی نیا مجری این طرح در این خصوص گفت: گاهي در صنايع معدن، ميكا يا فلوگوپيت ريزدانه به عنوان ماده باطله مطرح مي شود كه بايد براي ارزش آن و كاربردي نمودن آن تمهيدي انديشه شود . فراوري ذرات نرمه و مشكلات زيستي محیطی از چالش های استفاده از این ماده است.

وی افزود: در اين تحقيق كامپوزيت شيشه سراميكي با استفاده از ميكاي منطقه اروميه به روش ميكروويو براي اولين بار در جهان سينتر شده و رفتار ماشين كاري شوندگي اين كامپوزيت ها بررسي و نشان داده شد كه به علت وجود فلوگوپيت در ساختار، كامپوزيت حاصله داراي چقرمگي است. 

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی با اشاره به کاربرد این طرح، اظهار داشت: با توجه به خاصيت عايق حرارتي بودن ميكا مي توان از اين كامپوزيت در لايه هاي عايق ساختمان سازي استفاده كرد.

وی در ادامه به مزیت های این طرح اشاره کرد و گفت: در اين روش هيچ باطله اي ايجاد نمي شود و دقت ابعادي بالا است. كامپوزيت حاصل داراي كريستال هاي دايوپسايدي است كه استحكام مكانيكي بالايي دارند و علاوه بر اين دماي پخت اين قطعات نيز به دليل استفاده از شيشه پايين است. از سوي ديگر از خرده شيشه هاي باطله در اين كامپوزيت استفاده شده است كه به نوعي استفاده مجدد از مواد ضايعاتي ساختماني در اين پروژه را مطرح مي سازد.

گفتنی است، نتايج اين پروژه در دو مقاله ISI  چاپ شده و همچنین یک اختراع داخلي ثبت شده است .