جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ | Friday 12 August 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

در پژوهشگاه مواد و انرژی صورت گرفت:

ARM22

با استفاده از خواص پلاسمونیک نانوذرات نقره، یک حسگر پلاسمونیک برای اندازه­ گیری یکی از مهم­ترین داروهای قلبی-عروقی به نام تیمولول در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، امیرمصطفی امیرجانی فازع التحصیل کارشناسی ارشد رشته نانو مواد و مجری این طرح افزود: تیمولول یکی از مؤثرترین مسدودکننده­­های بتا می­­ باشد که تا به حال تولید شده است.

یا مسدودکننده ­های گیرنده آدرنرژیک بتا فشار خون را با کاهش میزان خروجی خون از قلب کاهش می­ دهند.

مسدود کننده­­ های بتا یا مسدودکننده­­ های گیرنده آدرنرژیک بتا فشار خون را با کاهش میزان خروجی خون از قلب کاهش می ­دهند.

وی ادامه داد: این گونه از داروها برای اولین بار در اوایل دهه 60 میلادی برای درمان آنژین و درمان فشار خون بالا استفاده می­ شدند. این داروها به طور خاص پاسخ گیرنده­های عصبی بتا را مسدود می کنند که به کاهش فشار خون و کاهش تپش قلب منجر می­ شود.

این پژوهشگر افزود: در خلال تمرینات بدنی یا استرس­­های احساسی، هورمون­­های آدرنالین و نوراپینفرین در بدن آزاد می­شوند و گیرنده­­های بتا (حسگرهای پیغام رسان به قلب برای بالا بردن سرعت تپش و تلمبه کردن شدیدتر خون) را تحریک می­ کنند. با مسدود کردن این گیرنده­ ها، مسدود کننده های بتا اکسیژن خواهی عضلات قلب را کاهش داده و بدین صورت امکان ابتلا به آنژین را به دلیل کمبود اکسیژن از بین می­برند.

مهندس امیرجانی درخصوص این طرح گفت: حسگر پلاسمونیک تهیه شده در بازه غلظتی یک دهم میکرو مولار تا هزار میکرومولار قادر به شناسایی این داروی قلبی- عروقی می­باشد و با توجه به حساسیت بالا و حد تشخیص پایین، عملکرد مناسبی برای شناسایی و اندازه ­گیری داروی تیمولول دارد.

وی خاطر نشان کرد: از دست­آوردهای این پژوهش 1 مقاله ISI برای یکی از مجلات معتبر ارسال شده است.

مجری این طرح درخصوص سیستم­‌های حسگرتوضیح داد: این حسگرها مبتنی بر نانو مواد یک حوزه‌ نو ­ظهور میان رشته­­ای است که خواص ذاتی روش­‌های اندازه‌گیری (مانند حساسیت بالا، هزینه‌ پایین و شناسایی سریع) را با خواص منحصر به فرد نوری، الکتریکی، مغناطیسی و مکانیکی نانو مواد تلفیق کرده است.

وی افزود: به طور کلی، حضور تدریجی خواص جدید یا بهبود یافته‌ در نانومواد منجر به پدیدار شدن روش­‌های نوین و متنوع شناسایی و اندازه‌ گیری برای ساخت انواع حسگرها با حساسیت بالا شده است. سه روش عمده که این حسگرها بر آن‌ ها مبتنی هستند عبارت است از اندازه‌گیری‌­های الکتروشیمیایی، اندازه‌گیری‌­های فلؤرسانسی و رنگ‌سنجی.

مهندس امیرجانی گفت: از بین این روش­‌ها، روش­‌های مبتنی بر رنگ‌ سنجی (تغییرات پلاسمون سطحی در نانوذرات پلاسمونیک) به دلیل سادگی، امکان اندازه‌گیری­‌های درجا، همچنین عدم نیاز به ابزار اندازه‌گیری پیچیده بسیار مورد توجه می­باشند و در سال­­های اخیر توجه زیادی به روش­­های رنگ ­سنجی برای شناسایی و اندازه­گیری گونه های مختلف شیمیایی و بیوشیمیایی شده است.

گفتنی است، این طرح با راهنمایی دکتر مژگان باقری و دکتر مژگان حیدری و مشاوره دکتر سعید حصارکی در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.