جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ | Friday 12 August 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

Previous Next

محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت و نصب نخستین هاضم لوله ای انعطاف پذیر در این پژوهشگاه شدند.

به گزارش روابط عمومی، دکتر مهرداد عدل عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی و مجری این طرح در این خصوص افزود: بر اساس ماموریت محوله به پژوهشکده انرژی در تکمیل طرح توسعه واحدهای کوچک بیوگاز، یک واحد هاضم بیهوازی با ظرفیت نزدیک به 6 متر مکعب با کمک فناوری نوین هاضم های لوله ای شکل انعطاف پذیر و با استفاده از ورق پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته شد و در همجواری ضلع غربی ساختمان خورشیدی این پژوهشگاه نصب گردید.

وی با بیان اینکه هضم بیهوازی پسماندهای آلی یکی از فناوری های جذاب و تجاری شده در جهان برای تولید انرژی تجدیدپذیر از منابع زیست توده است، افزود: این واحد با استفاده از فضولات تازه گاوی راه اندازی شده که در ادامه مقداری نیز پسماندهای آشپزخانه ای به آن تغذیه شد.

این پژوهشگر با تاکید بر کم هزینه بودن این نوع هاضم، تصریح کرد: این هاضم از تجهیزات هم زدن و امیزش و نیز از سامانه گرمایش بهره نمی برد و کارکرد آن بسیار ساده است.

دکتر عدل با اشاره به بررسی عملکرد هاضم ساخته شده، خاطرنشان کرد: گازدهی این هاضم حتی در دمای خنک 6 تا 8 درجه سانتیگراد ( دمای محیط) متوقف نشده است.

وی در ادامه گفت: دوره تکمیل فرایند راه اندازی این هاضم نزدیک به 45 روز طول کشید و طی آن درصد متان در بیوگاز از 18 درصد آغاز شد و به تدریج افزایش یافت تا به بیش از 52 درصد در پایان دوره راه اندازی رسید.

دکتر عدل اظهار داشت: تا لحظه تکمیل این گزارش، بیش از 56 هزار لیتر بیو گاز از این هاضم تولید شده است.

گفتنی است، این طرح با همکاری دکتر مهرداد عدل و مهندس مزدک رساپور در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.