جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ | Friday 12 August 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

دستاورد جدیدی از هسته علمی پوشش های سرامیکی پژوهشگاه مواد و انرژی:

محققان عضو هسته علمی پوشش های سرامیکی پژوهشگاه مواد و انرژی پوشش نانوکامپوزیتی SiC/Mullite با مقاومت به اکسیداسیون بالا را برروی قطعات گرافیتی با روشSPS با موفقیت ایجاد نمودند. 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، فهیمه گلستانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد این طرح گفت: در این پژوهش جهت افزایش مقاومت به اکسیداسیون نمونه های گرافیتی از پوشش های کاربیدسیلیسیم و کامپوزیتی کاربیدسیلیسیم - مولایت استفاده شده است. جهت ایجاد این پوشش ها از دستگاه سینتر با جرقه پلاسما استفاده شده است.

این پژوهشگر با بیان اینکه مقاومت به اکسیداسیون نمونه ها با آزمون فرسایش دما بالا  بررسی شده است، گفت: نتایج نشان داد که نمونه های گرافیتی با پوشش های کاربیدسیلیسیم و کامپوزیتی کاربیدسیلیسیم - مولایت نسبت به گرافیت مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون از خود نشان داده اند و در نمونه بهینه، پوشش دهی باعث کاهش دمای سطح به میزان °C 500 نسبت به گرافیت بدون پوشش  و افزایش زمان سوزش شده است.

وی ادامه داد: این نتایج همچنین نشان می دهد کهدر دمای پایین، پوشش های کامپوزیتی بهتر رفتار کرده و از بالا رفتن دما جلوگیری می کند و مقاومت به اکسیداسیون بهتری نشان می­دهد، اما در دمای بالا پوشش کاربیدسیلیسیم مقاومت به اکسیداسیون بهتری نسبت به پوشش کامپوزیتی نشان می دهد.
این پژوهش در قالب یک پایان نامه کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر محمد ذاکری و دکتر منصور رضوی و مشاوره دکتر محمدرضا رحیمی­ پور در پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.