جمعه ۳ تير ۱۴۰۱ | Friday 24 June 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

30.10.98 1در پژوهشگاه مواد و انرژی محقق شد؛

كاهش مصرف سوخت و آلايندگي در نيروگاه‌ها، پالايشگاه‌ها و صنايع مختلف با تولید نانوسوخت هیبریدی

دکتر امیرحسین زمزمیان عضو هیات‌علمی و دانشیار پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد  انرژی موفق به تولید نانوسوخت هیبریدی، جهت بهبود عملکرد و راندمان احتراق سوخت، كاهش مصرف سوخت و آلايندگي در نيروگاه‌ها، پالايشگاه‌ها و صنايع مختلف و نیز مواد نانو ساختار معلق در انواع سوخت‌ها، گردید.

این محصول در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال (1398) به‌عنوان دستاورد برگزیده رونمایی شد.

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه، دکتر زمزمیان کاهش صدای موتور، دمای بیشتر شعله، ایجاد ظرفیت حرارتی بالاتر، سوخت پاک و بدون دوده، استهلاک کمتر، مشعل و تجهیزات جانبی و صرفه جوئی در هزینه حمل و نقل سوخت را از مزایای این محصول برشمرد.

وی درخصوص مشخصات فرایند این نوع از نانوسوخت‌ها گفت: سوخت‌های نانوسیال هیبریدی، کلاس جدیدی از سوخت‌های مبتنی بر فناوری نانو ، با استفاده از سوخت‌های مایع گازوئیل با تعلیق یا در واقع سوسپانسیون پایدار از ذرات به اندازه نانومتری هستند. بسته به خاصیت فیزیکی، شیمیایی و الکتریکی مواد افزودنی نانو یا نانوذرات، سوخت‌های نانوسیالی می‌توانند به عملکرد بهتری دست پیدا کنند، به عنوان مثال، افزایش چگالی انرژی، احتراق آسان تر و سریعتر، اثرات کاتالیزوری پیشرفته و راندمان احتراق را می ‌توانند بهبود بخشند.  با این فرآیند و با ریز شدن ذرات سوخت و افزایش دمای گاز های خروجی حاصل از احتراق در دودکش و بالاتر رفتن درصد اکسیژن در محصولات احتراق و همچنین کاهش مصرف سوخت به‌صورت چشمگیری خواهد بود.

گفتنی است، این محصول در مراحل تجاری سازی قرار دارد.