جمعه ۳ تير ۱۴۰۱ | Friday 24 June 2022
ورود کاربران | EN | نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز ورود
بخاطر سپردن شما در سیستم

اخبار

Previous Next

کارگاه تجاری سازی فناوری با سخنرانی دکتر رحیمی پور در سالن شهید عضدی پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، این کارگاه با موضوع معرفی تجاری سازی و رویکردهای پژوهشگاه در این خصوص و معرفی مرکز رشد و با هدف ترغیب اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارشناسان جهت انجام فعالیت های با قابلیت تجاری سازی برگزار شد.

در این سخنرانی ابتدا به سیاست های کلی علم و فن آوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و همچنین سخنان رییس جمهور دراجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی در خصوص لزوم تربیت کارآفرین و نه کارجو، اشاره شد.

دکتر رحیمی پور در این سخنرانی به تعریف تجاری سازی و اهدافآن پرداخت واز تولید ایده، ارزشیابی ایده تولید شده، توسعه ایده و بررسی کاربردی کردن آن، تحلیل تجاری کالا،تست BETA و بازارسنجی، جنبه های فنی و اجرایی و تجاری شدن به عنوان مراحل تجاری سازی یافته های پژوهشی یاد کرد.

وی پیچیدگی و چند تخصصی بودن، وارداتی بودن، شکاف بین انگیزه های دانشگاهی و انگیزه های تجاری سازی، کمبود زیرساخت های لازم برای تبدیل پژوهش ها به دانش فنی قابل بازاریابی و فروش، تعیین اولویت های نیازهای کوتاه مدت به جای بلند مدت جهت انجام پروژه های پژوهشی را از موانع توسعه فناوری و تجاری سازی دانست.

دکتر رحیمی پور همچنین در خصوص راهکارهای تجاری سازی یافته های پژوهشی به مواردی همچون انتخاب ایده های پژوهشی مناسب، تقویت و توسعه بخش طراحی – مهندسی به منظور افزایش مقیاس تولید، ایجاد واحد مستقل به منظور سامان دهی و گسترش ثبت اختراعات، تقویت و توسعه بخش بازاریابی و فروش، برگزاری کارگاه های آموزشی برای آشنایی دانشگاهیان با فرایند تجاری سازی، تخصیص بودجه و تامین اعتبار، عزم راسخ مدیران و تصمیم گیران مراکز علمی- پژوهشی و صنعتی و محققیناشاره کرد.

در این سخنرانی، سیاست ها و راهبردهای تجاری سازی پژوهشگاه، واحد تجاری سازی پژوهشگاه، مرکز رشد و اهداف آنها به حضار معرفی شد.

در پایان جلسه ضمن پرسش و پاسخ بین دانشجویان و ریاست واحد تجاری سازی و مرکز رشد و تاکید بر تعامل با شرکت های بازاریابی تخصصی، پیشنهاد شد تا نسبت به دعوت از کارآفرین مرتبط با حوزه تخصصی مواد و انرژی که مراحل تجاری سازی و رشد را طی کرده باشد، اقدام شود.